Çankırı İl Kadın Kolları Yerli Malı Haftası Etkinliği 

 

12-18 Aralık “Yerli Malı Haftası” kapsamında MHP İl Kadın Kolları “Yerli Malı Türk Malı” başlığı altında etkinlik düzenledi.

İl Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe İl Başkanı Hidayet Çelik, MHP belediye başkan adayı İsmail Hakkı Esen, Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz ile bayanlar katıldı.

Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz, “İşten Artmaz, Dişten Artar”, “Emek Olmazsa Yemek Olmaz”, “Gençlikte Taş Taşı, İhtiyarlıkta Ye Aşı”, “Sakla Samanı, Gelir Zamanı”, Damlaya Damlaya Göl Olur” atasözlerini hatırlatarak başladığı konuşmasında,

1'inci Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazda yabancı ülkelere para akışının kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşmasının  amaçlandığının altını çizerek haftanın gelişimini şöyle aktardı:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin Başbakanı İsmet İnönü, 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM'de bir konuşma yaparak Ulusal Ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

1946 yılından itibaren “Yerli Malı Haftası” olarak kutlanan, 1983 yılında adı “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” olarak değiştirilen  haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artması. Hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanıyor, ihtiyaçlara harcandıktan sonra arta kalan para ile yatırım yapmanın üzerinde duruluyor, tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılıyor. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmakta, bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulmakta.” dedi, “Yüzde yüz Türk olduğun gün cihan senindir.” sözleri ile haftanın önemini vurguladı.

 “ÖNCELİĞİMİZ BAYANLAR”

“Türkiye ve Çankırı’da kadın nüfusun erkeklerden fazla olduğu bir dünyada yaşıyoruz” sözleri ile konuşmasına başlayan MHP Belediye Başkan adayı İsmail Hakkı Esen, kadına gereken değerin verilmediğini düşündüğünü söyledi.

Esen “Bunda en büyük suçlulardan biri benim. Bayanlar erkeklere göre daha çok sorumluluk bilincinde. Allah nasip eder de belediye başkanlığını kazanırsak  bizim önceliğimiz bayanlar olacak. Bayanlarla ilgili çok projelerimiz var. Önümüzdeki günlerde açıklayacağımız projeleri hep beraber hayata geçireceğiz. 25 kişilik belediye meclisinde sadece bir bayan var,  o da MHP’den. Bu dönem daha fazla olacak. Bütün partilerin bayan kollarıyla Çankırı’da bayanlar için ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız” diye konuştu.

 

Bize Ulaşın
Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 06520 Balgat/ANKARA
+90.312.472.55.55 / 3203
+90.312.472.55.55 / 2305
Sosyal Ağ
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı © 2020